ŻYWA LEKCJA HISTORII…

SAM_1592„Miłujcie Ojczyznę swoją” – to słowa księdza Piotra Skargi zawarte w „Kazaniach sejmowych”. Stały się one  mottem akademii poświęconej 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która miała miejsce 30 kwietnia  w naszej szkole. Uroczystość   miała charakter „ żywej lekcji historii”, która przeniosła wszystkich obecnych  w dawne czasy i pozwoliła im spotkać się z wybitnymi postaciami z historii Polski. Na  prośbę nauczycielki historii przybyli: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski, a także sama Konstytucja Majowa. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań zaproszonym  gościom. Podczas tej niecodziennej rozmowy dowiedzieliśmy się, że polska konstytucja była  pierwszą ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Dzięki tej żywej lekcji historii data 3 maja 1791 roku już dla nikogo nie powinna być pustą, nic nieznaczącą datą. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! Czwartoklasiści, razem ze  szkolnym  chórem,  na cześć Konstytucji śpiewali patriotyczne piosenki, w tym także: „ Witaj majowa Jutrzenko” i „Polskie Kwiaty”. Na zakończenie akademii głos zabrała pani dyrektor Ewa Szykuła, która podziękowała młodym artystom  i nauczycielom za przygotowanie akademii. Akademia była przygotowana pod kierunkiem pań: Katarzyny Zawiślak – Kwasowiec  i Anity Gorzkowskiej, a występ chóru przygotował pan Cezary Gomułka. W rolę artystów wcielili się uczniowie klasy IV, którym serdecznie dziękujemy za  wzorowe  przygotowanie uroczystości.