BOHATERON

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
Dlaczego BohaterON? Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania

Pamięć Za pośrednictwem kampanii chcemy promować patriotyczne postawy i tożsamość narodową w Polsce i poza jej granicami, a także tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok. W tym celu umożliwiamy każdej zainteresowanej osobie wysyłkę pocztówki, listu bądź laurki do wybranego Powstańca Warszawskiego. Przez trzy edycje kampanii do uczestników walk o stolicę napisano ponad pół miliona kartek! Wszystkie dowody uznania za naszym pośrednictwem trafiły do Powstańców, w wielu przypadkach stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń.

By promować postawy patriotyczne i działania związane z propagowaniem wiedzy o historii Polski XX wieku, w 2019 roku ustanowiliśmy Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. W szczególnym roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę.
źródło: https://bohateron.pl/

Uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się w akcję. Przedszkolaki oraz klasy I-III wykonywały zadania i rysunki na temat Powstania Warszawskiego oraz pisały pocztówki do żyjących Powstańców. Klasy IV-VIII uzupełniały karty pracy, obejrzały film tematyczny, rysowały komiksy i pisały listy do Bohaterów. Wszystkie (75 szt.) zostały wysłane do żyjących Powstańców.

Tak było w przypadku jednego ucznia naszej szkoły. Jesienią 2019r. napisał list do majora Lecha Tryuka, który podczas wojny miał pseudonim „Leszek Królikowski”, walczył na starym mieście w zgrupowaniu „Róg”.  Kilka dni temu Mateusz otrzymał od listonosza brązową kopertę. Zdziwił się, ponieważ w dzisiejszych czasach nie jest to zbyt popularna, szczególnie wśród młodzieży, forma komunikacji. Paczka była zaadresowana do niego. Długo przyglądał się kopercie, aż w końcu dostrzegł w lewym dolnym rogu logo BohaterON. W jednej chwili przypomniał sobie o akcji pisania listów w szkole. Pospiesznie otworzył kopertę i z zapartym tchem zaczął czytać treść listu. Pan Lech opowiedział w nim o swoich przeżyciach  podczas wojny. O tym, że widok codziennych zbrodni okupanta niemieckiego zmobilizował Polaków do obrony i o tym, co spotkało mieszkańców Warszawy po upadku powstania: wywózki do obozów lub na roboty do Niemiec, mordy. Bohater wspomina, jak po wyzwoleniu Pragi, wstąpił do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki i wraz z nią przeszedł Odrę i udał się do Berlina, gdzie został ranny. Tam zastał go koniec wojny. Wraz ze swoją Dywizją powrócił do Warszawy w maju 1945 roku. Powstaniec napisał, iż nie ma wątpliwości, że dziś młodzież polska zachowałaby się tak samo, gdyby żyła w tamtych czasach.

Pan major tak wspomina jeden z krwawych dni powstania:
Na ulicy Długiej była barykada, na której kazano nam zostać. Było nas kilkunastu pod dowództwem kaprala «Nałęcza». Byliśmy tam do godzin rannych 2 września. Po parę osób wołano nas do kanału, żeby tam wchodzić. 2 września Niemcy doszli do placu Krasińskich, mieli karabin maszynowy i strzelali. Myśmy się denerwowali, bo oni są tuż za plecami naszymi, a tutaj kanał jeszcze daleko. No, w każdym razie jakoś wytrwaliśmy.
źródło: https://bohateron.pl/powstancy/lech-seweryn-tryuk/

List od Powstańca Warszawskiego jest z pewnością niezapomnianą lekcją historii, historii wciąż żywej w sercach Polaków…

Luty 2021
« Sty