Majowe Święta – powspominajmy.

2019
Dzień Flagi to święto państwowe ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Obchodzimy je w całym kraju 2 maja. Flaga – obok godła – jest naszym najwyższym symbolem narodowym. Podczas akademii czwartoklasiści recytowali wiersze poświęcone symbolom narodowym oraz zaprezentowali układ choreograficzny: Taniec flagi. Układ ten można obejrzeć w Internecie wpisując  hasło: Taniec z okazji Dnia Flagi RP – Szkoła w Zawadzie.

Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości, a ważne słowa z nim związane to: Wolność, Naród i Ojczyzna. Wolność to możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą. Wolnym jest ten, kto żyje w wolnym kraju wśród dobrych i mądrych ludzi. Naród to my – Polacy żyjący teraz oraz nasi przodkowie walczący o wolną Polskę. Ojczyzna nasza- to ta ziemia droga, na której jest nasz dom. Te prawdy przybliżyli nam w swoim występie uczniowie klasy VI. Przedstawili także czasy przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja na podstawie bajki ,,Młynarz, syn jego i osieł”, gdy państwo polskie przeżywało poważny kryzys, a władza królewska była bardzo słaba. Wówczas walki wewnętrzne niszczyły kraj, co z łatwością wykorzystywali sąsiedzi Polski.

WIWAT MAJ, TRZECI MAJ!
ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Cóż to za święto takie radosne, że miasto całe drży i faluje?
Czy wracającą lud wita wiosnę? Czy na cześć wiosny tak wiwatuje?
O, coś większego Polska dziś święci! To Konstytucja Trzeciego Maja!
Akt wielki, ważny, godny pamięci, Co naród cały jednością spaja.

26 kwietnia w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spektakl słowno- muzyczny przygotowali uczniowie klasy V oraz nasi niezawodni chórzyści. Celem głównym występu była popularyzacja ważnych wydarzeń o charakterze państowym oraz wzrost świadomości narodowej naszych uczniów. Piątoklasiści przywołali w swym wystąpieniu wiele wierszy sławiacych to ważne w historii Polski wydarzenie.  Nie zabrakło też sztandarowych pieśni związanych z tą rocznicą takich jak „Mazurek 3 Maja”, „Jak długo w sercach naszych”, „Taki kraj”czy „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”. Podczas przedstawienia nie zabrakło oczywiście hymnów: państwowegi i szkolnego. Całość  swoim występem uświetnili najmłodsi członkowie społecznośći szkolnej: 4 i 5-latki oraz „zeróweczka”. Podniosły charakter występu oraz odświętne stroje zarówno artystów jak i pozostałych uczniów, i nauczycieli wprowadziły wszystkich w uroczysty nastrój.

2017

W dniu 3 maja 2017 w świetlicy wiejskiej w Zawadzie odbyły się Gminne Obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gospodarzami byli: dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zawadzie- pani Ewa Szykuła,  radni Gminy Zamość:- pani Ewa Skorupka,  pan sylwester Dobromilski (sołtys sołectwa Zawada). Uroczystość tę swoją obecnością  zaszczycili: Wójt Gminy Zamość- pan Ryszard Gliwiński, zastępca wójta- pan Konrad Dziuba, prezes Stowarzyszenia Oświatowego- pan Roman Zychowicz, dyrektor Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Zawadzie- pani Halina Zychowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury-  pan Jarosław Kalbarczyk, poseł sejmiku zamojskiego- pan Jerzy Bondyra.  Po powitaniu gości, na scenie pojawili się uczniowie szkoły, którzy, wraz z duchem Stanisława Augusta Poniatowskiego, zabrali wszystkich zebranych w niesamowitą podróż do przeszłości. Celem akademii było przybliżenie współczesnym wydarzeń z końca XVIII wieku, które jakże ważną rolę pełnią w życiu każdego Polaka oraz uwrażliwienie młodzieży na losy naszej Ojczyzny. Uroczystość tę swą obecnością i akompaniamentem uświetniły dwa gminne chóry: „Sitanianie” z Sitańca i „Czerwone korale” z Zawady. Członkowie tych zespołów przepięknie odśpiewali  pieśni patriotyczne, wśród których, z racji świętowanej rocznicy, królowała pieśń ” Witaj Majowa jutrzenko”.