AKADEMIA Z OKAZJI DNIA FLAGI I ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA.

 

Dnia 30 kwietnia odbyła się  szkole uroczysta akademia z okazji  Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy IV i VI wraz z wychowawcami: panią  Anitą Gorzkowską i panią Grażyną Firek. O oprawę muzyczną przedstawienia zadbał pan Cezary Gomułka wraz z chórzystami naszej szkoły i gimnazjum.Dekorację i scenografię wykonali uczniowie klasy IV i VI pod kierunkiem wychowawców.
Dzień Flagi to święto państwowe ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Obchodzimy je w całym kraju 2 maja. Flaga – obok godła – jest naszym najwyższym symbolem narodowym. Podczas akademii czwartoklasiści recytowali wiersze poświęcone symbolom narodowym oraz zaprezentowali układ choreograficzny: Taniec flagi. Układ ten można obejrzeć w Internecie wpisując  hasło: Taniec z okazji Dnia Flagi RP – Szkoła w Zawadzie.
Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości, a ważne słowa z nim związane to: Wolność, Naród i Ojczyzna. Wolność to możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą. Wolnym jest ten, kto żyje w wolnym kraju wśród dobrych i mądrych ludzi. Naród to my – Polacy żyjący teraz oraz nasi przodkowie walczący o wolną Polskę. Ojczyzna nasza- to ta ziemia droga, na której jest nasz dom. Te prawdy przybliżyli nam w swoim występie uczniowie klasy VI. Przedstawili także czasy przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja na podstawie bajki ,,Młynarz, syn jego i osieł”, gdy państwo polskie przeżywało poważny kryzys, a władza królewska była bardzo słaba. Wówczas walki wewnętrzne niszczyły kraj, co z łatwością wykorzystywali sąsiedzi Polski.
Na zakończenie akademii panie dyrektor: pani Ewa Szykuła i pani Halina Zychowicz podziękowały występującym uczniom, pocztom sztandarowym szkół oraz   zaangażowanym nauczycielom za wzorowe przygotowanie akademii. Dla całej szkolnej społeczności była to piękna lekcja historii i patriotyzmu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Maj 2020
P W Ś C P S N
« Kwi    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 22
W tym tygodniu: 822
Łącznie: 1214168
Kontakt
Szkoła Podstawowa im.Marii Konopnickiej w Zawadzie
  • Zawada 46 22-400 Zamość
  • 84 616 80 24
  • zawadasp@o2.pl